17 september, 2025

Nytt ledarskapsprogram ska stärka samarbetet inom life science

Hur leder man förändring i en alltmer komplex hälso- och sjukvård? Det är en av frågorna som deltagarna i den nya utbildningen Executive Medical Management får fördjupa sig i – ett program som förenar akademi, vård och näringsliv.

Sjukhusdirektör Boubou Hallberg talar inför deltagarna på utbildningen Executive Medical Management.

Den nya utbildningen Executive Medical Management ges på 25 procent under ett läsår, hålls på Handelshögskolan vid Göteborgs universitet och vänder sig till chefer och ledare inom life science-sektorn. Den ska bidra till att skapa ökad förståelse mellan olika organisationer och en bredare möjlighet till samverkan.

Utbildningen är ett resultat av det strategiska partnerskap som Sahlgrenska Universitetssjukhuset och AstraZeneca etablerade under 2024 med syfte att stärka utvecklingen av innovativa läkemedel och göra dem tillgängliga snabbare för patienter.

Ett fokusområde i samarbetet är att erbjuda ett akademiskt ledarskapsprogram för chefer och ledare i hela life science-sektorn. Efter ett års förberedelser var det nu kursstart för den första omgången.

Den första dagen inleddes av kursansvariga, Christian Gadolin, docent, samt Ewa Wikström, professor, båda vid Center for Health Governance vid Göteborgs universitet. Gästföreläsare var Boubou Hallberg, sjukhusdirektör på Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Emelie Antoni, Nordenchef på AstraZeneca.

Emelie Antoni och Boubou Hallberg.

Boubou Hallbergs föreläsning handlade om transformationen av hälso- och sjukvården, vad det innebär och att det är nödvändigt att arbeta tillsammans för att utvecklas.

– Det viktiga när vi arbetar med transformation är att förstå patientens behov och att förstå komplexiteten i systemet, sade Boubou Hallberg.

Boubou Hallberg lyfte också förändringar i samhället som påverkar hälso- och sjukvården, som en orolig omvärld och en befolkning som blir allt äldre. Men också om svårigheterna med att hantera förändring i stora och komplexa organisationer.

– Vi skapar förändring tillsammans, men att genomföra transformation är svårt, vi behöver ha mer dialog och arbeta tillsammans även med dem som är utanför den egna organisationen.

Som exempel på mål som kan ställas inom förändringsarbete tog Emelie Antoni upp AstraZenecas strategiska förändringar och målsättningar att bli ledande inom forskning och innovation.

– Som en del i vårt arbete har vi satt upp målsättningen att utveckla 20 nya läkemedel samt vara koldioxidnegativa till 2030.

Emelie Antoni pratade också om vikten av att akademi, hälso- och sjukvård samt näringslivet samarbetar för att tillsammans lösa framtidens utmaningar och möjliggöra bästa möjliga vård för patienter i Sverige.

Röster från deltagare

Jessica Schiött.

Jessica Schiött, chefsjuksköterska på Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

”Det är ett fint tillfälle att nätverka och öka förståelsen för hur vi kan samverka med näringslivet. Men det är framför allt en möjlighet att lära sig mer om exekutivt ledarskap på högre nivåer, och om hur vi leder förändringar på ett klokt och framgångsrikt sätt. Jag förväntar mig också att få en bättre kunskap om vår roll i både det nationella och internationella sjukvårdssystemet”.

Eirini Alexiou.

Eirini Alexiou, verksamhetschef Rättspsykiatri Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

”Det här är en möjlighet att fördjupa kunskapen om hur vi kopplar samman de strategiska och ekonomiska aspekterna av ledarskap. För mig är det avgörande för att kunna utveckla hållbara lösningar inom rättspsykiatrin. Samtidigt ser jag ett värde i att dela med mig av dessa insikter till de övriga psykiatriska verksamheterna inom Sahlgrenska Universitetssjukhuset och i de regionala och nationella forum där jag är aktiv.”

Arnt Ove Hovden.

Arnt Ove Hovden, therauptic area lead AstraZeneca Norge.

”En av mina förväntningar på utbildningen är att få större överblick än vad jag har i dag, och att få ny kunskap om sjukvård och forskning. Samt även motivation och nätverkande i ett internationellt perspektiv.”

Karin Löwhagen.

Karin Löwhagen, verksamhetschef AnOpIVA, Sahlgrenska Universitetssjukhuset/ Mölndal.

”Jag ser fram emot att få lära mig mer om att leda i komplexa system, den komplexa sjukvård som vi verkar i, styrmekanismer, och att försöka att bättre förstå hur man med rätt ledarskap kan överbrygga de barriärer som av naturliga skäl finns mellan offentlig och privat sektor och mellan sjukvård och näringsliv, till exempel läkemedelsföretag eller medicintekniska företag. Hur vi kan samverka med olika aktörer för att driva och utveckla sjukvården framåt på ett sätt som fungerar. Det blir spännande att få lära sig mer om hälsoekonomi och finansieringen av sjukvården, konsekvenser av olika sätt att finansiera och organisera. Sist men inte minst ser jag fram emot nätverkande med dessa erfarna chefer och ledare.”

Strategiskt partnerskap

Sahlgrenska Universitetssjukhuset och AstraZeneca har etablerar ett strategiskt partnerskap för att ytterligare stärka life science-sektorn, i Västsverige och hela landet.

Fokus för samarbetet är:

  1. Personalutbyte
  2. Stöd till kliniska prövningar
  3. Utbildning

Läs mer: Sahlgrenska Universitetssjukhuset och AstraZeneca i partnerskap för framtidens sjukvård och innovativa läkemedel | Sahlgrenskaliv

 

Text: Patrik Centerwall
Publicerad: 17 september 2025 10:23
Uppdaterad: 17 september 2025 14:25
Kategori: Nyhet

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få det senaste från Sahlgrenskaliv i din mejlkorg varannan vecka. Fyll i din e-postadress och starta din prenumeration.