23 mars, 2026

När vården flyttar hem: Akuten inte alltid första valet för ambulansen

När allt fler patienter får avancerad vård i hemmet behöver också ambulansen arbeta på nya sätt. På Sahlgrenska Universitetssjukhuset är fokus inte längre att alltid köra till akuten, utan att hitta den bästa vårdnivån för varje patient.

Ambulanssjuksköterskorna David Chohan och Peter Wernersson. Foto: José Lagunas Vargas/Västra Götalandsregionen

– Redan på larmcentralen samarbetar vi med andra resurser och bedömer tillsammans vad som blir bäst för patienten.  Det inte alltid situationen kräver ambulanstransport till sjukhus. Ibland räcker det att en erfaren sjuksköterska bedömer situationen på plats och att till exempel ett närsjukvårdsteam åker hem till patienten dagen därpå, säger David Chohan.

Han är ambulanssjuksköterska på Sahlgrenska Universitetssjukhuset och leder också det operativa arbetet med att fördela resurserna utifrån de samtal som kommer in till larmcentralen via 112.

På Sahlgrenska Universitetssjukhuset ingår flera olika verksamheter i satsningen ”Sahlgrenska hemma”; specialistvård i patientens hem i stället för på sjukhuset. Vården utförs av multiprofessionella team och är av samma kvalitet som på sjukhus – med hjälp av nya arbetssätt, tekniska och digitala lösningar.

I detta ingår också nära samarbete med närsjukvårdsteam och primärvård, något som krävt nya gemensamma arbetssätt.

Nära samverkan med andra resurser

– Även ute på plats har vi en större verktygslåda. Vi börjar ofta med att utvärdera situationen och åtgärda det mest akuta. Om det inte behövs omgående vård på akuten så kontaktar vi ofta primärvården eller något av sjukhusets närsjukvårdsteam som kan komma ut direkt och ta över ansvaret på plats, säger ambulanssjuksköterskan Peter Wernersson.

David Chohan kan förstå att många ringer 112 även om det är långt ifrån alltid som en person behöver akut vård på plats, eller att bli körd i ambulans till sjukhus.

– Det är inte så lätt att veta vad som är rätt väg för att söka vård. Många är oroliga och rädda och så ringer man 112. Vi försöker i stället styra vården till rätt nivå, och hjälpa patienten att bli väl omhändertagen både i stunden och på lång sikt. Många har redan hjälp hemma med vård och omsorg. En liten extra insats kan betyda mycket för att kunna vara kvar hemma, säger han.

Lösningar utifrån situationen för varje patient

– Ur ett övergripande regionalt perspektiv är det också en långsiktig inriktning att styra om vården från sjukhus om det inte är nödvändigt med inneliggande vård. Det finns nackdelar med att vara på sjukhus, som risk för infektioner och fallskador till exempel. Samtidigt sparar vi vårdplatser till dem som verkligen behöver det, säger Peter Wernersson.

Både David Chohan och Peter Wernersson säger att de har utvecklats i sin yrkesroll som ambulanssjuksköterskor genom de nya arbetssätten på senare år.

– Vi tar ställning till mer på plats i stället för som förr lasta in patienten och köra till sjukhus. Vi bedömer både den medicinska och den sociala situationen. På plats i hemmet finns en bank av information. Anhöriga är också ofta med, även de en viktig resurs. Det är mycket stimulerande att hitta en bra lösning för patienten, säger Peter Wernersson.

– Vi gör mer och bättre. Många tror att det bästa är att komma till sjukhus men vi hittar ännu bättre lösningar. Det är ett stort ansvar men samtidigt ett roligt arbetssätt, mer patientcentrerat, säger David Chohan.

Text: Lena Löfgren/VGR Fokus

Läs mer: Nära vård: Mobila vårdteam möter patienterna på deras hemmaplan
Läs mer: Nära vård: Långsiktig utveckling mot alltmer vård i hemmet

Läs mer: ”Man mår bättre hemma” – nytt arbetssätt låter patienter slippa långa sjukhusvistelser

Text: Redaktionen SU
Publicerad: 23 mars 2026 11:32
Uppdaterad: 23 mars 2026 11:32
Kategori: Nyhet

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få det senaste från Sahlgrenskaliv i din mejlkorg varannan vecka. Fyll i din e-postadress och starta din prenumeration.