28 maj, 2025
Christian Andersson – ny föreståndare för ATMP-centrum på Sahlgrenska Universitetssjukhuset
Hallå där, Christian Andersson. Du är ny föreståndare för ATMP-centrum på Sahlgrenska Universitetssjukhuset!
"ATMP har möjlighet att bota sjukdomar och har under de senaste åren fått stort genomslag inom till exempel cancerbehandlingar", säger Christian Andersson, ny föreståndare för ATMP-centrum på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Foto: Paul Björkman.
Vad är ATMP och varför är det så betydelsefull för omställningen av sjukvården?
– ATMP, som är en förkortning för Advanced Therapy Medicinal Products, är ett samlingsbegrepp för läkemedel baserade på celler, vävnader eller genetiskt material.
– ATMP är på stark frammarsch och har stor potential. Många av dagens läkemedel verkar genom att lindra symptom, ATMP har möjlighet att bota sjukdomar och har under de senaste åren fått stort genomslag inom till exempel cancerbehandlingar.
Vad har du för bakgrund?
– Jag är biokemist i grunden, men jag gick tidigt över mot cell- och molekylärbiologi. Ett tag var jag verksam på Sahlgrenska Universitetssjukhuset och drev en forskargrupp inom diabetes, inflammation och obesitas.
– Min senaste anställning var på AstraZeneca där jag ledde en forskningsgrupp inom cellterapi. Jag har också jobbat på Mölnlycke Health Care med aktiva sårbehandlingsmetoder samt på stamcellsföretaget Takara.
Vad tror du blir din största utmaning?
– Jag tror att den stora utmaningen vi står inför är finansiering av de väldigt dyra ATMP-läkemedlen och hur processen för hur de ska implementeras i vården kommer se ut. Det handlar bland annat om att belysa de hälsoekonomiska aspekterna, för även om behandlingen är dyr handlar det om att en människa snabbt kan tillfriskna, får ett minskat lidande och därmed också ett minskat behov av sjukvårdsresurser. Dessutom kan patienten snabbare komma tillbaka och bidra till samhället.
Vad ska bli mest spännande?
– Det är kul att ha en roll när jag får vara med i många olika forum, men framförallt tycker jag att det är givande att jag kan hjälpa till att ge patienterna den här vården. Särskilt som jag har arbetet med grundforskning av de här behandlingsmetoderna under en lång tid, och det är först nu jag får se patientnyttan i min yrkesroll.
– Jag tror dessutom att det är en fördel att jag har arbetat länge i andra organisationer inom samma fält, så jag har med mig ett internationellt, nationellt och regionalt kontaktnät.

Vad är aktuellt nu inom ATMP-fältet?
– Vi ser en ökning av ATMP-läkemedel som godkänns och används i dag i högre utsträckning än tidigare. Vi har också flera kliniska prövningar igång och ett ökat intresse från företag att jobba med Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
– Utvecklingen går också framåt och vissa behandlingar kan användas till fler sjukdomar. CAR-T, som används i cancerbehandling kan också börja användas mot autoimmuna sjukdomar.
– ATMP-centrum har också fått stöd i ett tvådelat finansieringsprogram på nästan 27 miljoner, dels från Europeiska regionala utvecklingsfonden, via Tillväxtverket, och dels från Europeiska Socialfonden, ESF. Båda projekt delfinansieras dessutom av Miljö- och regionutvecklingsnämnden i Västra Götalandsregionen. I samarbetet med EFS så har vi fått riktade medel för att öka kunskapen inom ATMP för hälso- och sjukvårdspersonal. Därför kommer stora delar av sjukhuset erbjudas möjlighet att gå en behovsanpassad utbildning inom ATMP och nya behandlingar.