21 maj, 2024

Äntligen blir sjukhusets remisser digitala

Varje dag skickas omkring 1 500 pappersremisser till Sahlgrenska Universitetssjukhuset, både interna inom sjukhuset och från andra sjukhus samt vårdcentraler inom och utanför regionen. Nu ska merparten av dessa bli digitala.

Jessica Sundvall är medicinsk sekreterare på Administrativ enhet, Kirurgi Östra. Nu sparar hon mycket tid genom att kunna skicka remisser digitalt. Bild: Paul Björkman.

Sahlgrenska Universitetssjukhuset har tillsammans med Västra Götalandsregionen tagit fram en lösning för digitalisering av remisser. Lösningen innebär en administrativ förenkling där man kapar flera led i den administrativa processen.   

Arbetet inleds med att göra de remisser som skickas internt inom sjukhuset digitala. Det rör sig om cirka 400 verksamheter som idag skickar interna remisser till andra verksamheter inom sjukhuset. Ambitionen är att inkludera remisser från andra sjukhusförvaltningar, Närhälsan och egenremisser framöver. 

Beräknad vinst: 3,5 miljoner kronor

– Nyckeln till framgång är att vi tagit fram en bra lösning internt för sjukhuset, som vi ser kommer kunna skalas upp och användas externt, säger Kirstin Poulsen, som är verksamhetschef för Medicinsk administration inom området Digitalisering på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. 

Sahlgrenska Universitetssjukhuset beräknar kunna spara 3,5 miljoner 2024 genom att ersätta interna pappersremisser med digitala. Bedömningen är att denna administrativa förenkling innebär en tidsvinst för både patienten och vården. I dag tar det cirka tre dagar från det att remissen skickas till att den kommer fram till mottagande verksamhet. Tack vare digitaliseringen kommer det snart att ta ett par sekunder.

– Utöver det tillkommer värdet av höjd säkerhet för hantering av remissen, och värdet för patienten och vården att remissen kommer fram till rätt verksamhet betydligt snabbare, säger Kirstin Poulsen. 

Digitalisering som möjliggörare 

Digitalisering är ett fokusområde i Sahlgrenska Universitetssjukhusets strategi ”Europas ledande universitetssjukhus 2032”. Tillsammans med patienterna ska sjukhuset leverera skräddarsydd vård och stöd till egenvård, hemma eller på sjukhus. En viktig del i detta är att digitalisera och möjliggöra för administrativ förenkling. 

Text: Sandra Brolin
Publicerad: 21 maj 2024 08:34
Uppdaterad: 21 maj 2024 08:34
Kategori: Nyhet

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få det senaste från Sahlgrenskaliv i din mejlkorg varannan vecka. Fyll i din e-postadress och starta din prenumeration.