8 september, 2026

Ny AT-ranking: Första plats bland Sveriges universitetssjukhus

Sahlgrenska Universitetssjukhuset placerar sig återigen högt när Sveriges yngre läkares förening, SYLF, rankar landets allmäntjänstgöringar. I årets rankning är sjukhuset fortsatt högst placerat bland Sveriges universitetssjukhus.

Karin Ervander, sjukhusövergripande AT-studierektor, Johan Tengroth, AT-läkarchef och Gunhild Olsson, sjukhusövergripande AT-studierektor. Fotograf: Johanna Ewald St. Michaels, Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

– Det är väldigt roligt att vi återigen får ett så bra resultat. För oss är det viktigaste att AT-läkarna får möjlighet att utvecklas, ta ansvar och samtidigt känna att det finns stöd nära till hands. Därför försöker vi hela tiden lyssna in vad som fungerar bra och vad vi behöver göra bättre, säger Karin Ervander, sjukhusövergripande AT-studierektor tillsammans med Gunhild Olsson

Sahlgrenska Universitetssjukhuset hamnar på tionde plats av totalt 67 rankade sjukhus i landet och högst placerat av sjukhusen i Västra Götalandsregionen. Totalpoängen är i år något högre, 5,57 jämfört med 5,55 förra året som då räckte till en placering på sjätte plats. 79 procent av AT-läkarna upplever att de kan påverka sin arbetsmiljö, en ökning med hela tio procentenheter jämfört med förra året.

– Att ha ett så högt resultat samtidigt som vi är ett så stort sjukhus är något vi är extra stolta över och något vi också har jobbat aktivt med, säger Johan Tengroth, AT-läkarchef, Utbildningsenhet FoUUI.

Att skapa en bra AT-tjänstgöring på ett stort universitetssjukhus kräver både struktur och trygghet. Introduktion och handledning är viktiga delar, men också att AT-läkarna får möjlighet att ta ansvar, vara delaktiga och påverka sin utbildning. Att sjukhuset återigen placerar sig högt visar på en stabilitet i hur AT-läkarna själva bedömer sin tjänstgöring.

– Målet är inte en viss placering i en rankning, utan att AT-läkarna ska få en riktigt bra utbildning och fortsätta utvecklas under sin tid hos oss. Ett bra resultat betyder inte att vi är färdiga. Det här är ett kontinuerligt arbete som är viktigt både för den enskilda läkaren och för vår långsiktiga kompetensförsörjning, säger Johan Tengroth.

Text: Lisa Johansson
Publicerad: 08 september 2026 09:15
Uppdaterad: 08 september 2026 09:38
Kategori: Nyhet

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få det senaste från Sahlgrenskaliv i din mejlkorg varannan vecka. Fyll i din e-postadress och starta din prenumeration.