4 april, 2025

Från Stanford till Göteborg: digital hälsa i praktiken

I slutet av mars startade kursen Digital Health Implementation vid Chalmers tekniska högskola i samarbete med Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Kursen bygger på ett koncept utvecklat av Biodesign Digital Health Group vid Stanford University och under de första dagarna var representanter från Stanford på plats i Göteborg.

När kursen Digital Health Implementation vid Chalmers tekniska högskola (som genomförs i samarbete med Sahlgrenska Universitetssjukhuset) startade var Oliver Aalami, klinisk professor och ansvarig för kursen på Stanford University på plats för att föreläsa. Foto: Ann-Sofie Johansson.

Syftet med kursen Digital Health Implementation, som inte är kopplat till något specifikt program på Chalmers, är att utifrån sjukvårdens behov utveckla digitala hälsoapplikationer. Den vänder sig till studenter på masternivå eller högre på både Chalmers tekniska högskola och Göteborgs universitet med intresse för digital hälsa och erfarenhet av programmering eller kliniska miljöer. Bland studenterna finns de med bakgrund inom AI och andra teknologier, men också läkare och psykologer.

Från Sahlgrenska Universitetssjukhuset bidrar sex stycken läkare med kunskap om sjukvårdens behov och kan ge en förståelse för det dagliga arbetet på ett sjukhus. Läkarna är mentorer för var sin grupp i kursen och flera har bakgrund i Innovation och teknik-programmen på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. I första kursomgången kommer studenterna bland annat ta fram digitala lösningar för att erbjuda mer kunskap för patienter under IVF-behandling och erbjuda digitala lösningar för Sahlgrenska hemma.

Kursen introducerades för fem år sedan vid Stanford University och har sedan dess fått ett allt ökande intresse. Nu tas konceptet vidare för första gången och anpassas för att genomföras vid ett annat lärosäte.

Peter Kelly

– Det är en fantastisk möjlighet som öppnar sig med denna kurs för verksamheter på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Här finns möjligheter för kliniker att få digitala lösningar utvecklade för sig, samtidigt som studenterna får jobba med verkliga behov. Det är också stimulerande att få samarbeta med både Chalmers och Stanford, som gärna vill skapa detta tillsammans med Sahlgrenska Universitetssjukhuset, sa Peter Kelly, läkare och digitaliseringsstrateg på Sahlgrenska Universitetssjukhuset och del av kursledningen.

Oliver Aalami är klinisk professor och ansvarig för kursen på Stanford University.

– Vi är glada över att etablera detta första internationella partnerskap i sitt slag. Sveriges framåtriktade hälso- och sjukvårdssystem skapar en idealisk miljö för att testa och implementera innovativa digitala hälsolösningar. Vi är särskilt glada för att utöka vårt nätverk och medverkan till vårt ramverk för apputveckling Spezi som bygger på öppen källkod. Det kommer påskynda utvecklingen av patientcentrerade digitala hälsolösningar över hela världen, sa Oliver Aalami.

Likheter och skillnader mellan USA och Sverige

Oliver Aalami

I samband med kursens första dagar var Oliver Aalami och fler representanter från Stanford University på plats och besökte såväl Sahlgrenska Universitetssjukhuset som Chalmers tekniska högskola. Besöket började på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, där gruppen bland annat fick en presentation av Centrum för digital hälsa och var med i öppna samtal och erfarenhetsutbyte om innovation och digitala hälsoapplikationer tillsammans med forskare, medarbetare och innovatörer från Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Chalmers, Göteborgs universitet, Västra Götalandsregionen och Region Halland.

Ett återkommande ämne under samtalen var skillnader och likheter mellan Sverige och USA. Oliver Aalami lyfte bland annat styrkan med att på ett universitetssjukhus ha interna, avgiftsfria funktioner, som till exempel Centrum för digital hälsa och sensLab. Sådana möjligheter finns inte i USA.

Några av de hälsoappar som har utvecklats inom Västra Götalandsregionen presenterades också, som till exempel Migränappen och Brytpunkten, som Mikael Edsbagge respektive Emilia Möller Rydberg, båda läkare på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, har lett utvecklingen av.

– Att ni är så patientcentrerade i Sverige är något som vi är väldigt intresserade av. För vi möter oftast folk som frågar om hur man gör system för läkare, men här är det ju uppenbart att det är patienten som det viktigaste, sa Oliver Aalami.

Det blev flera inspirerande diskussioner när forskare, medarbetare och innovatörer från USA och Sverige fick en möjlighet att utbyta erfarenheter under besöket.

Oliver Aalami berättade också om bakgrunden till kursen och de förutsättningar inom sjukvården i USA som skapade behov av nya lösningar. Det beror delvis på samma omständigheter som i Sverige, det vill säga en växande befolkning där fler lever längre, men där resurserna inom sjukvården inte växer i samma takt för att kunna möta det ökande vårdbehovet.

Men i USA får sjukhusen ersättning för hur många patienter de behandlar, så när resurserna inte räcker till och det inte finns samma intresse för att utveckla sjukhusvård i hemmet så växte behovet att skapa digitala lösningar som patienter själva kan använda.

– Vi såg att vi hade många utmaningar, men eftersom vi har möjligheten att skapa förändring så skapade vi den här kursen som ett sätt att ta hand om idéer, att vara katalysator för utveckling, sa Oliver Aalami.

Skapar starka kopplingar

Efter de första dagarna var Torbjörn Lundh, professor vid institutionen för Matematiska vetenskaper på Chalmers, tillsammans med Peter Kelly, initiativtagare till kursen, mycket nöjda. Tillsammans med Stefan Candefjord, leder de kursen. Från Sahlgrenska Universitetssjukhuset bidrar Emilia Möller Rydberg, Peter Lundgren (kardiolog, centrumföreståndare), Kristian Nilsson (geriatriker), Zoha Saket (gynekolog/IVF), Ebba Wennberg (dermatolog) som mentorer.

– Jag kunde inte ha önskat mig en bättre kursstart. Det känns väldigt privilegierat att Chalmers som första universitet kan starta denna kurs med Stanfords fina stöd. Jag är också så förväntansfull över hur det konkreta arbetet i de olika grupperna kommer att utvecklas givet den entusiasm vi redan mött hos studenterna och hur spännande och mycket varierande bakgrund de har med avseende på tidigare studier men även från så många olika länder och tidigare arbetserfarenheter. Jag är också glad för det fina samarbetet vi har i kursen med Sahlgrenska Universitetssjukhuset under ledning av Peter Kelly. Jag ser det som om vi skapar starkare kopplingar, inte bara över Atlanten, utan också över Wavrinskys plats, sa Torbjörn Lundh.

Boubou Hallberg, sjukhusdirektör på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, här tillsammans med Oliver Aalami, var en av de som var mycket inspirerade att höra om arbetet på Stanford och summerade en av utmaningarna med att hantera utvecklingsarbetet:
– Hur ser vi till att alla innovationer utvecklas så att det fungerar inom hela sjukhuset? undrade Boubou Hallberg.

Text: Ann-Sofie Johansson och Patrik Centerwall

Text: Patrik Centerwall
Publicerad: 04 april 2025 11:04
Uppdaterad: 22 augusti 2025 15:23
Kategori: Internationellt

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få det senaste från Sahlgrenskaliv i din mejlkorg varannan vecka. Fyll i din e-postadress och starta din prenumeration.